build your own website

Čo treba vedieť pred fotením

Aby sme nezabudli...

Novorodeniatka


V prvom rade by ste sa aj s vašim dieťatkom mali cítiť dobre, pohodlne a uvoľnene, vtedy bude aj novorodeniatko v maximálnej pohode a výsledné fotografie budú skvelé.

Kedy fotografovať?
Novorodeniatka je najlepšie fotografovať do dvoch týždňov od narodenia. Najlepšie to je medzi 7 až 10 dňom, maximálne však do 14-teho dňa od narodenia. V tomto období novorodeniatka väčšinu času prespinkajú, ľahšie sa ich polohuje a nevadí im, keď sú nahé.

Oblečenie
Pri fotení bábätka je dobré držať sa neutrálnych farieb, bez vzorov, týmto nič nepokazíme - nie nadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása. Pre to je dobré vyhnúť sa oblečeniu s výraznými vzormi, či rôznymi logami. V ateliéri je na výber niekoľko doplnkov, no ak máte niečo špeciálne, v čom by ste chceli mať zvečnené Vaše dieťatko, kľudne si to prineste so sebou. Najlepšie dieťatko obliecť do pohodlného a voľného oblečenia, aby nebolo následne pootláčané a aby sa nerozrušilo pri vyzliekaní/obliekaní, čiže lepšie oblečenie, ktoré sa nedáva cez hlavičku, aby sme ho zbytočne nezobudili pokiaľ by po ceste k nám zaspalo.

Dodatočné informácie
Fotografovanie novorodeniatok si vyžaduje trpezlivosť a opatrnosť, tak ako z fotografovej strany, tak aj zo strany rodičov. Fotenie je zdĺhavejšie, niekedy môže trvať aj cez dve hodiny, no je to kvôli tomu, aby sa dieťatko cítilo príjemne, bolo v úplnej pohode, aby bol dostatok času na kŕmenie, prebaľovanie, či uspávanie. Preto, ak idú na fotenie aj oteckovia, ktorí sú samozrejme vítaní, musia byť však veľmi trpezliví a pokojní.

Čo nezabudnúť:
- ak by nastali malé nehody, nezabudnite si so sebou zobrať náhradné oblečenie pre dieťatko, ale aj pre vás.
- Nezabudnite si so sebou zobrať dudlík, ak by bábätko potrebovalo upokojiť.
- Ak máte staršie detičky, pre ne si zoberte niečo, čo ich počas fotenia zabaví napr. obľúbenú hračku, knižku...
- Pred fotografovaním je dobré udržať bábätko aspoň dve hodinky bez spánku, tesne pred fotením ho nakŕmiť (pred cestou k nám), aby v kľude zaspinkalo a aby sme sa zbytočne nezdržovali pred fotením.
- Deň pred fotením prosím pokožku dieťatka nekrémujte a nepoužívajte hutné krémy na zadoček, ktoré sa veľmi ťažko potom v deň fotenia čistia
-Ak má dieťatko na telíčku ešte z pôrodnice napísané meno, tak mu ho pár dní pred termínom fotenia jemne liehom očistite.
- ak je bábätko kŕmené z fľaše, určite si zoberte so sebou mliečko navyše. Mlieko u nás nie je problém pripraviť, či zohriať.
- Dojčiace mamičky, prosím vás, aby ste minimálne deň pred fotením dávali pozor na vašu stravu a nejedli nič, čo by mohlo bábätku spôsobiť bolesti bruška, lebo tie vedia fotenie dosť skomplikovať.
- občerstvenie ako káva, čaj, voda máte u nás zabezpečené, no ak potrebujete zoberte si niečo na jedenie so sebou.

Prosím, objednávajte sa predbežne už počas tehotenstva, presný termín dohodne po narodení dieťatka.

Tehotenstvo


Tehotenské fotografie sú najkrajšie vtedy, keď je bruško budúcej mamičky krásne zaguľatené a ona je pokojná a cíti sa dobre. Fotenie doporučujem dohodnúť niekedy v období od siedmeho mesiaca tehotenstva do ôsmeho.
Prineste si so sebou obtiahnuté tielka, dlhé sukne, krásne šaty, peknú spodnú bielizeň, kvety..
Ak plánujete fotografie aj s partnerom, určite myslite na farebné zladenie. Nič krikľavé a príliš vzorované, zvoľte veci jednofarebné a jednoduché – v jednoduchosti je krása.
Nezabudnite tiež na detské veci - detské hračky, topánočky a podobne. Veľa vecí sa nájde aj u nás v ateliéri, ale ak máte obľúbené veci, samozrejme si ich prineste so sebou. 

Deti a rodina


Detičky do jedného roka fotografujem väčšinou v interiéri, ale ak si zákazník želá a v exteriéri je krásne počasie, nebránim sa tomu, ba som šťastná, lebo vždy treba využiť krásne chvíle vonku pri nádhernom počasí v prírode. Pri starších deťoch je prirodzenejšie fotenie v exteriéri, pri dobrom počasí, aby sa deti mohli uvoľniť, šantiť vonku a fotky tak boli, čo najprirodzenejšie, no zároveň najspontánnejšie.
Čo sa týka oblečenia, platí tu to, čo pri väčšine druhov fotenia, jednoduché a jednofarebné oblečenie, bez ťažkých vzorov a krikľavých farieb. Môžete si priniesť viacej druhov oblečenia a doplnkov, napríklad: šatôčky, čelenky, klobúčiky, nariasené sukne, kožušinové vesty, ušánky, štrikované čiapky, šály (v prípade zimného, či vianočného fotenia – zimné a vianočné veci), detskú kravatu aťď.
Veľa vecí sa nájde aj u nás v ateliéri, ale ak máte obľúbené veci, samozrejme si ich prineste so sebou. 

UPOZORNENIE

Kde sa fotenie realizuje?
-V štúdiu realizujem novorodenecké fotenie a fotenie detičiek do cca roka, ostatné fotenie prebieha zväčša v exteriéri. Miesto exteriérového fotenia je na spoločnej dohode.
-Fotenie sa realizuje v pracovné dni a čas fotenia sa pohybuje od 15.00 hod (čas je prispôsobovaný aj kvôli slnku prislúchajúcemu ročnému obdobiu, ak ide o exteriérové fotenie).
-Výnimočné situácie umožňujú aj fotenie cez víkend, či sviatky, za príplatok
(netýka sa fotenia svadieb a osláv cez víkendy).
-Dĺžka fotenia je individuálna, hlavne ak sa jedná o fotenie s deťmi, ale obyčajne je dobré rátať cca 1 až 2 hodiny.

Ďalšie upozornenia:
Prosím objednávajte sa s dostatočným časovým predstihom! Pri bežnom fotografovaní minimálne 3 týždne dopredu. Pri svadbách hneď ako začnete plánovať svadbu!

Ak ste objednaný na presnú hodinu, prosím dodržiavajte tento čas, pretože je všetko časovo vymedzené, tak aby mohli prísť potom aj ďalší zákazníci. Ak budete meškať, ukrátite sami seba o čas fotografovania.

Ak sa nemôžete dostaviť na termín fotenia, prosím dajte to vedieť aspoň 3 dni vopred.
Špekulácie pri fotení nie sú akceptovateľné, ak máte dohodnutý termín a napríklad ochoriete samozrejme toto akceptujeme a vyberieme spoločne ďalší vyhovujúci termín.

Ak si chcete zarezervovať fotografovanie svadby, prosím do e-mailu napíšete: dátum svadby, miesto svadby a vašu približnú predstavu (čo všetko chcete fotografovať). Cenník Vám bude zaslaný po týchto informáciách, ak však Váš termín svadby nebude obsadený.
Fotografie sú mojim autorským dielom a podliehajú autorským právam, preto môžem fotografie zverejňovať na svojich stránkach, ak s týmto nesúhlasíte musíte mi dať vedieť vopred na fotení.

Spracovanie fotografií:
Do piatich dní od fotenia Vám budú fotografie sprístupnené v sekcií zákaznícka zóna, kde ich budete mať pod svojim heslom a vyberiete si ktoré a koľko fotografií si želáte upraviť.
Spracované fotografie Vám budú odovzdané cca 6-8 týždňov od prijatia platby(alebo podľa dohody).
Neupravené fotografie neodovzdávam.
Na fotografie sa vzťahuje autorské právo, preto akákoľvek ich ďalšia úprava je zakázaná. Neupravené fotografie (náhľady) je zakázané zverejňovať.

Ďalšie informácie:
Okrem fotografovania ponúkame aj grafické práce, navrhovanie tlačovín, reklamných a produktových predmetov, pozvánky na rôzne slávnosti, menovky na hostiny, etikety na fľaše...
Webové stránky, vizitky atď.
Keďže sa jedná o širokú škálu produktov viac informácií nájdete na www.vespodesign.eu
S vašimi požiadavkami a otázkami nás prosím kontaktujte cez kontaktný formulár na vyššie uvedenej webovej stránke a vypracujeme Vám cenovú ponuku.